Strata času v dôsledku prerušenia výučby - blog Betzold
Dozviete sa v tomto príspevku

Klábosenie, blúdenie, vyrušovanie - čo robiť, keď študenti „strácajú“ čas v triede
Kto to nevie: Hodina je dobre pripravená a dobre naplánovaná, ale nakoniec musí všetko ísť veľmi rýchlo a do úspešného konca zostáva ešte pár minút.
Kam zmizol chýbajúci čas?
Hádanka zvyčajne nie je ťažké vyriešiť: Na začiatku hodiny sa stráca niekoľko prvých minút, kým všetci študenti sedia na svojich miestach, nenájdu učebné materiály zo svojich vreciek a pomaly sa upokoja. V ďalšom kurze bude možno potrebné napomenúť niekoľko chatterboxov, zabrániť prepchávaniu, vysvetliť, že obedná prestávka sa tak volá, pretože by sa mala jesť cez prestávku a odpovedať na otázku „Môžem ísť na toaletu?“ Niekoľkokrát.
Stratí sa desať až 15 minút a to len vďaka malým prerušeniam a prešibávaniu.
Opatrenia proti prerušeniu výučby
Vedenie triedy, inými slovami, efektívne riadenie triedy pomáha obmedziť rušenie v triede. Zabrániť tomu úplne je prakticky nemožné.
Niektoré proaktívne a reaktívne opatrenia pre úspešné riadenie triedy nájdete v blogovom príspevku „Menej rušenia triedy prostredníctvom efektívneho riadenia triedy“.
Dôležitým bodom je súhlas a dodržiavanie Pravidlá a dôsledky. Tým by ste mali venovať pozornosť dôsledkom nielen na sankcie za negatívne, ale aj na pozitívne odmeňovanie a vyjadrenie pochvaly:)
Je tiež dôležité opakovane - aj sebakriticky - spochybňovať, či existujú hlbšie dôvody narušenia. Stláča napríklad niečo náladu na hodine alebo ste prehnali časť učiteľovej prezentácie?
Cieľom je určite zabrániť narušeniu vyučovacích hodín na prvom mieste prostredníctvom preventívnych opatrení, ako sú pravidlá alebo pravidelná spätná väzba od študentov. Ak dôjde k narušeniu jednotlivých študentov, musia prísť na rad dohodnuté dôsledky.
Ale niekedy to tak je Napriek všetkému úsiliu je celá trieda nepokojná a zbytočne stráca čas. V takýchto situáciách si veľa učiteľov kladie otázky:
Dá sa stratený čas vyrovnať?
V priebehu času si učitelia vyvinuli rôzne prístupy, ako vynahradiť čas na hodinu a v ideálnom prípade povzbudiť študentov, aby v budúcnosti strácali menej času.
Všetky majú svoje Výhody a nevýhody a či pracujú, závisí vo veľkej miere od príslušnej triedy. Tieto opatrenia by sa nemali považovať za jediné riešenie všetkých problémov. Je to jeden z možných prístupov, ktorý môže dopĺňať ďalšie pro a reaktívne opatrenia v rámci úspešného riadenia triedy.
Tu uvádzame niektoré z najbežnejších možností:
1. Pridajte stratené minúty k hodine
V skutočnosti platí príslovie „Dokončím lekciu, nie gong“ - aj keď je pre študentov ťažké uveriť a pýtať sa na rôznych internetových fórach, či je to skutočne povolené;-)
Výhody a nevýhody:
- Skrátením doby prestávok študenti okamžite spoznajú dôsledky svojich činov.
- Tento variant umožňuje uzavrieť hádku alebo diskutovať o úlohe až do konca. Je to životaschopný spôsob, ako vynahradiť aspoň pár stratených minút a po lekcii dokázať dať poslednú bodku.
- Ak ju prekročia príliš dlho, študenti budú meškať na nasledujúcu hodinu, čo robí túto variantu u príslušných kolegov málo obľúbenou.
- Na konci hodiny by ste nemali prekročiť povolenú dĺžku pobytu, inak by mohli študenti premeškať príležitosť odviezť sa domov.
- Tento prístup nie je vhodný na pravidelné používanie. Ak študenti nebudú mať počas prestávky možnosť hýbať sa, piť, jesť a navštevovať toaletu, je pravdepodobné, že v nasledujúcej hodine budú poruchy narastať.
Ak je celá trieda nepokojná, môže pomôcť krátka prestávka. Trochu pohybu dokáže niekedy v boji proti únave, stresu a strate koncentrácie zázraky a zabráni strate ďalšieho času v triede.
2. Zviditeľnite stratený čas
Študenti často neveria, koľko času v triede sa v skutočnosti stratí pre malé rozptýlenie. Ani mnoho učiteľov o tom nevie.
Tu môžete Presýpacie hodiny pomôcť zviditeľniť nevyužitý čas.
Existujú presýpacie hodiny v rôznych prevedeniach. V online obchode Betzold nájdete modely, ktoré merajú dlhšie časové úseky, napríklad 10, 15 alebo 30 minút - ale nedúfame, že na meranie strateného času je potrebných 30 minútové presýpacie hodiny;-)
Funguje to takto:
Umiestnite presýpacie hodiny zreteľne viditeľné na váš stôl. Kedykoľvek je vyučovanie prerušené, preklopte ich, kým ich študenti opäť nenájdu.
Na konci hodiny môžete vidieť, koľko času sa stratilo. Ak máte možnosť, môžete po hodine otočiť hodiny a dobehnúť čas so študentmi.
Výhody a nevýhody:
- Nič nesymbolizuje plynutie času krajšie a pôsobivejšie ako presýpacie hodiny:)
- Inak tu samozrejme platia aj výhody a nevýhody uvedené v bode 1.
3. Zhromaždite premrhané minúty
Ďalšou možnosťou je „pozbierať“ stratený čas a potom ho vyrovnať o hodinu navyše.
Funguje to takto:
Na zozbieranie zápisnice potrebujete jednu stopky, ktorú začnete viditeľnú pre študentov, kedykoľvek dôjde k prílišnému nepokoju. Hneď ako je opäť ticho, zastavte hodiny. Potom si zapíšte minúty a pripočítajte stratený čas do dosiahnutia 45 minút. Ak sa tak stane, naplánujte si ďalšiu hodinu, aby ste nahradili stratený čas na vyučovaní.
Je dôležité, aby ste vopred informovali svojich študentov a v ideálnom prípade aj ich rodičov o týchto dôsledkoch strateného času. V každom prípade ich musíte informovať o dátume lekcie dobiehania.
Výhody a nevýhody:
- Tento dôsledok vášho správania je pre študentov dosť nepríjemný, ale je vhodný.
- Študenti dostanú príležitosť ďalej pokročiť v učebnej látke (bez ohľadu na to, či to vaši študenti považujú za výhodu, necháme ju otvorenú ...).
- Špeciálna hodina je takpovediac služba od vás, do ktorej musíte investovať čas.
- Možné sú diskusie s rodičmi, ktorí sú proti tomuto prístupu. V takom prípade objasnite, že nejde o zadržanie ako o kolektívny trest, ale o materiáli lekcie, ktoré sa nedajú zvládnuť kvôli nepokojnému správaniu triedy. Ako som už povedal, v zásade je to služba, z ktorej majú študenti úžitok, nie pokuta:)
4. Založte si časový účet
A Časový účet ponúka študentom príležitosť odmeniť sa pozitívnym správaním:)
Funguje to takto:
Na začiatku týždňa dáte svojim študentom „časový preddavok“, ktorý môžete dať na ich časový účet. Môžete im napríklad „dať“ čas 10 x 3 minúty. Kedykoľvek študenti strácajú čas triedením alebo vyrušovaním, oznámte im, že ich správanie stratilo 3 minúty voľného času.
Na konci vyučovacej hodiny je účet skontrolovaný: Ak zostane čas, minúty sa spočítajú. V závislosti od času, ktorý je k dispozícii, je možné časovú rovnováhu venovať malým čítacím jednotkám, hre alebo čomukoľvek, čo by študenti radi robili. Ak nezostane čas, samozrejme nie je žiadna odmena.
Výhody a nevýhody:
- Vyhliadka na odmenu motivuje študentov k účasti.
- Študenti sú si vedomí, že sa musí zúčastniť každý, aby si ušetril čas do konca týždňa.
- Ak dôjde k prečerpaniu časového účtu, nebudú mať žiadne následky.
5. Chráňte časový poklad
Pozor, zlodeji času sú na ujmu:)
Tento variant je tiež označený znakom Systém odmien pracoval.
Funguje to takto:
Na začiatku každej hodiny dostane trieda pokladnicu piatich mudlovských kameňov, perál alebo inej vhodnej „meny“. Jeden žiak sa môže striedať ako „strážca pokladu.“ Kedykoľvek je trieda nepokojná, zlodeji majú ľahkú prácu: ukradnú kúsok pokladu. Ak sa študentom podarí na konci hodiny mať štyri alebo všetkých päť mudlovských kameňov alebo perál, dostanú pečiatku na časopiseckú kartu triedy pripravenú na tento účel. Pri jednom až troch kusoch sa nič nedeje. Ak je poklad úplne vyprázdnený, pečiatka je opäť preškrtnutá. Na konci týždňa alebo po dvoch týždňoch (v závislosti od toho, ako často na hodine vyučujete) sa známky počítajú. Každá známka zodpovedá trom minútam času stráveným peknými triednymi aktivitami.
Výhody a nevýhody:
- Pri tomto variante sú na rozdiel od predchádzajúceho návrhu možné aj následky na negatívne správanie.
Ako už bolo spomenuté na začiatku, to, čo funguje, veľmi závisí od študentov. Úlohu zohráva aj vek: Systémy odmien sú obzvlášť populárne na primárnej a nižšej sekundárnej úrovni.